i

t

a

g

e

n

c

j

a

Joomla czy WordPress – który CMS jest lepszy?

Joomla czy Wordpress

Próbujesz wybrać między Joomla a WordPressem dla swojej następnej witryny? Chociaż istnieje mnóstwo dobrych powodów, aby korzystać z WordPressa , zdajemy sobie sprawę, że WordPress nie jest jedynym systemem zarządzania treścią, który pomoże Ci zbudować stronę internetową.

Spędziliśmy już czas przyglądając się Drupal vs WordPress, a także WordPress vs hostowane rozwiązania, takie jak Squarespace. Teraz wróciliśmy, aby zrobić to samo dla Joomla.

Zagłębimy się w każdy system zarządzania treścią i przedstawimy lepsze wyobrażenie o zaletach i wadach każdej platformy.

Joomla vs WordPress: wprowadzenie i co mówią liczby

Zarówno WordPress, jak i Joomla to samoobsługowe systemy zarządzania treścią typu open source, które istnieją od ponad 10 lat.

logo wordpress

Pierwotnie wprowadzony jako platforma blogowa w 2003 roku, WordPress jest obecnie wielofunkcyjnym systemem zarządzania treścią, który obsługuje ponad 43,3% wszystkich witryn w Internecie ( w tym znacznie więcej niż tylko blogi! ). Pod względem udziału w rynku systemów zarządzania treścią WordPress ma jeszcze bardziej dominujący 65,1% udział w rynku .

Logo Joomla

Uruchomiona w 2005 roku Joomla jest prawie tak stara jak WordPress. Joomla jest drugim po WordPressie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią, obsługującym około 3% wszystkich witryn w Internecie i posiadającym 5,4% rynku systemów zarządzania treścią.

Chociaż Joomla nadal utrzymuje tę drugą koronę na razie, jej udział w rynku systemów zarządzania treścią kurczy się od co najmniej 2010 roku, a jej ogólny udział w rynku stron internetowych skurczył się po raz pierwszy w 2017 roku.

Możesz zobaczyć ten trend wizualnie, jeśli spojrzysz na porównanie Trendów Google między „WordPress” i „Joomla” od 2004 roku do chwili obecnej. Joomla faktycznie prowadziła lub równała się aż do 2010 roku, kiedy WordPress zaczął dominować:

To wszystko – WordPress wciąż się rozwija, a Joomla powoli zmierza w przeciwnym kierunku. Nie oznacza to jednak, że Joomla nie ma nic do zaoferowania!

Jakie są niektóre z powszechnie reklamowanych zalet WordPressa i Joomla?

Jeśli szukasz dyskusji Joomla vs WordPress, możesz znaleźć wiele ideologicznych bitew między programistami po obu stronach spektrum. Oto kilka ogólnych powodów, które zobaczysz po każdej stronie, dla których jedna platforma jest najlepsza:

Zalety WordPressa

 • Łatwość użycia – WordPress jest powszechnie uważany za najłatwiejszy w użyciu system zarządzania treścią, zwłaszcza dla osób niebędących programistami.
 • Lepiej nadaje się do blogowania – WordPress zawiera rozróżnienie na „posty na blogu” i „strony statyczne” od razu po wyjęciu z pudełka, podczas gdy Joomla zawiera tylko jeden typ „artykułu”, którym można manipulować za pomocą kategorii.
 • Rozszerzalność – WordPress ma jak dotąd największy ekosystem wtyczek WordPress i motywów WordPress , co ułatwia rozszerzenie witryny o wiele różnych funkcji.
 • Ogromna społeczność wsparcia — ponieważ WordPress jest tak popularny, łatwo jest znaleźć pomoc za pośrednictwem ogromnego ekosystemu blogów, grup na Facebooku i programistów.
 • Niższe koszty rozwoju – ta ogromna społeczność oznacza również, że generalnie możesz wykonać prace programistyczne nieco taniej.

Zalety Joomla

 • Bardziej zaawansowane zarządzanie użytkownikami – Joomla oferuje bardziej zaawansowany system kontroli dostępu użytkowników i zarządzania użytkownikami po wyjęciu z pudełka.
 • Elastyczny dla różnych typów treści — komponenty i moduły Joomla zapewniają nieco większą elastyczność w wyświetlaniu niestandardowych typów treści.
 • Obsługa wielu języków – Joomla ma wbudowaną obsługę wielu języków, podczas gdy WordPress wymaga użycia wtyczki innej firmy.
 • Wiele szablonów – Joomla pozwala używać różnych szablonów dla różnych elementów treści, podczas gdy możesz używać tylko jednego motywu WordPress .

Jak łatwo jest zacząć korzystać z WordPressa i Joomla?

Podczas gdy Joomla jest bardziej przyjazną dla początkujących opcją niż coś takiego jak Drupal, WordPress jest nadal najłatwiejszym i najszybszym sposobem na stworzenie strony internetowej.

Krzywa łatwości obsługi i nauki WordPress

Jeśli tworzysz „zwykłą” stronę internetową ze statyczną treścią i/lub blog, możesz zacząć działać z czymś, co wygląda dobrze w ciągu zaledwie kilku godzin.

Większość hostów zawiera autoinstalatory WordPress, a nawet preinstalowany WordPress.

Stamtąd interfejs WordPressa jest na tyle prosty, że większość zwykłych użytkowników może od razu zacząć tworzyć treści.

Nowsze dodatki, takie jak WordPress Customizer, ułatwiają teraz ludziom dokonywanie bezpiecznych, wolnych od kodu zmian w motywach , co jest szczególnie przydatne, ponieważ coraz więcej motywów WordPress w interesujący sposób wykorzystuje Dostosowanie:

Dostosowywanie motywów WordPress
Dostosowywanie motywów WordPress

W przypadku bardziej zaawansowanych projektów treści niezliczona liczba wtyczek do tworzenia stron ułatwia tworzenie układów za pomocą przeciągania i upuszczania, a nadchodzący edytor Gutenberg jeszcze bardziej ułatwi użytkownikom tworzenie unikalnych treści.

Krzywa łatwości obsługi i nauki Joomla

Podobnie jak WordPress, większość hostów internetowych ma automatyczny instalator Joomla, który ułatwia zainstalowanie oprogramowania Joomla.

Od tego momentu będziesz jednak musiał poświęcić trochę więcej czasu i wysiłku na swoją witrynę. Jak powiedzieliśmy, Joomla używa kombinacji artykułów i kategorii . Dlatego zanim zaczniesz tworzyć treści, musisz utworzyć kategorie dla rodzaju treści, które chcesz utworzyć.

Nie jest to zbyt przytłaczające, ale jest to nieco bardziej skomplikowany proces niż WordPress, szczególnie dla osób niebędących programistami.

Edytor artykułów Joomla TinyMCE jest prawie identyczny z implementacją edytora TinyMCE w WordPressie, więc nie ma dużej różnicy na tym froncie:

Edytor tekstu Joomla
Edytor tekstu Joomla

Ale ci, którzy nie są jeszcze zaznajomieni z interfejsem Joomla, będą ugrzęznąć przez samą liczbę opcji dostępnych na różnych ekranach administratora:

Przykład tego, ile opcji ma pulpit nawigacyjny Joomla
Przykład tego, ile opcji ma pulpit nawigacyjny Joomla

Mając to na uwadze, Joomla ma kilka przyjaznych dla użytkownika narzędzi do edycji, takich jak rozszerzenia do tworzenia stron, które sprawiają, że rzeczy są nieco mniej zorientowane na programistę.

Jak możesz rozszerzyć swoją stronę internetową o Joomla i WordPress?

Zarówno Joomla, jak i WordPress oferują wiele typów dodatków, których możesz użyć do rozszerzenia swojej witryny:

 • Funkcjonalność – WordPress nazywa te wtyczki , podczas gdy Joomla nazywa je rozszerzeniami
 • Estetyka – WordPress nazywa te motywy , podczas gdy Joomla nazywa je szablonami

Rynek rozszerzeń WordPressa jest większy pod względem liczby, ale obie platformy mają dużą różnorodność.

Ile wtyczek i motywów ma WordPress?

Obecnie WordPress posiada:

 • Ponad 54 000 darmowych wtyczek w oficjalnym katalogu wtyczek WordPress.org oraz tysiące wtyczek premium
 • Ponad 5000 darmowych motywów w oficjalnym katalogu wtyczek WordPress.org oraz tysiące motywów premium

Ile rozszerzeń i szablonów ma Joomla?

Obecnie Joomla posiada:

 • ~ 8000 rozszerzeń wymienionych w oficjalnej bibliotece rozszerzeń Joomla

Nie ma oficjalnej biblioteki szablonów Joomla, więc trudno jest uzyskać numer dostępnych szablonów Joomla. Niektóre podstawowe wyszukiwania w Google zawierają jednak bogactwo (głównie) premium szablonów Joomla.

Czy WordPress i Joomla są równie bezpieczne?

Podstawowe oprogramowanie zarówno Joomla, jak i WordPressa jest bezpieczne. Ponadto każda platforma zawiera również wtyczki lub rozszerzenia innych firm, aby dodać dodatkowe zabezpieczenia, a także łatwe systemy aktualizacji w desce rozdzielczej, aby wszystko było aktualne.

Mając to na uwadze… błąd ludzki jest zawsze realny, a ponieważ każda platforma jest rozszerzalna, na pewno pojawią się problemy z bezpieczeństwem.

Według danych Sucuri, witryny Joomla wydają się doświadczać większej liczby zhakowanych witryn w porównaniu do ich udziału w rynku . Ale znowu, nie ma w nich nic, co sprawia, że ​​jedna platforma jest mniej lub bardziej bezpieczna w większości sytuacji.

Bezpieczeństwo WordPress

Według raportu Sucuri’s Hacked Website Report – 2016/Q3 , WordPress stanowił 74% zhakowanych stron internetowych w próbce Sucuri, co jest o około 25% większe niż jego udział w rynku wynoszący 58,9% ( w tamtym czasie ):

Statystyki zhakowanej witryny Joomla vs WordPress
Statystyki zhakowanej witryny Joomla vs WordPress

Mimo to, według danych Sucuri, WordPress rzeczywiście radził sobie lepiej niż Joomla…

Bezpieczeństwo Joomla

W tym samym raporcie witryny Joomla stanowiły 17% wszystkich zhakowanych stron internetowych, co stanowi ~132% więcej niż 7,3% udziału w rynku Joomla w tym czasie:

Co ciekawe, 84% zhakowanych witryn Joomla miało przestarzałe oprogramowanie w momencie infekcji, w porównaniu do zaledwie 61% w przypadku witryn WordPress:

% nieaktualny CMS po zhakowaniu
% nieaktualny CMS po zhakowaniu

To potwierdza ideę, że „platformy nie są niepewne. Nieaktualne platformy są niepewne”.

Migracja z Joomla do WordPress

Jeśli obecnie korzystasz z Joomla i szukasz łatwego sposobu na migrację do WordPressa, możesz zapytać o wycenę takiej usługi w it agencji –  przenoszenia danych z dowolnej platformy CMS (Joomla) do WordPress .

Joomla vs WordPress: co jest lepsze?

Podobnie jak w naszym porównaniu do Drupala, myślimy, że pytamy „co jest lepsze?” samo w sobie jest błędnym pytaniem. Obie platformy mają swoje zalety i żadna nie jest lepsza w 100% wszystkich sytuacji.

Zamiast tego powinieneś zapytać: „która platforma jest lepsza dla konkretnych potrzeb witryny, którą tworzę? 

WordPress jest prawdopodobnie lepszy dla większości stron internetowych i powinien być domyślnym wyborem w większości sytuacji, ponieważ:

 • To najbardziej przyjazny dla użytkownika system zarządzania treścią, zwłaszcza dla osób niebędących programistami
 • Możesz szybko rozpocząć pracę z atrakcyjną stroną internetową bez mnóstwa godzin/kosztów rozwoju
 • Łatwo jest znaleźć bezpłatną i profesjonalną pomoc, jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy

Ale jeśli jesteś programistą lub chcesz go zatrudnić, Joomla może zapewnić większą elastyczność w wyświetlaniu różnych rodzajów treści i zarządzaniu użytkownikami.

Jedyną rzeczą do rozważenia jest to, że udział w rynku Joomla spada, co nie ma miejsca w przypadku WordPressa czy Drupala.

Chociaż Joomla wciąż jest na drugim miejscu i nie odejdzie w najbliższym czasie, jest coś do powiedzenia na temat wyboru rozwijającego się systemu zarządzania treścią, gdy patrzysz w przyszłość.

Czy zgadzasz się lub nie zgadzasz, jeśli chodzi o Joomla vs WordPress? Daj nam znać w komentarzach!

Przeczytaj także

Czy warto zainwestować w swój serwer sieciowy?
Jak stworzyć stronę przyjazną dla Google?
Jak ustrzec się przed atakiem na naszą stronę internetową w WordPressie?
Czas na Pythona! Poradnik jak przygotować prosty projekt w Pythonie – krok po kroku
#PoznajKlienta: Regenerica – medycyna estetyczna
8 trendów w SEO i pozycjonowaniu, które będą królować w 2021 roku
Tylko jeden nagłówek H1 na stronie? Niekoniecznie!
12 najlepszych motywów do WordPressa na 2021 rok + efektowne zastosowania
Pozycjonowanie (SEO) czy Google Ads (Adwordsy). Co wybrać?
Najlepsze wtyczki do WordPressa – Luty 2021
Czy warto używać języka PHP? Kiedy najlepiej go wykorzystać?
Nowe narzędzia dla projektantów stron www – Lipiec 2021

POPROŚ O WYCENĘ