i

t

a

g

e

n

c

j

a

7 umiejętności, które są niezbędne przy projektowaniu stron internetowych

umiejętności potrzebnych przy projektowaniu stron internetowych

Projektowanie stron internetowych to stale rozwijająca się dziedzina. Ci z nas, którzy działają w branży od dłuższego czasu (tj. przynajmniej sześć miesięcy), widzieli wprowadzenie większej liczby produktów, powstanie większej liczby pomysłów i ciągły wzrost zainteresowania przenoszeniem usługi do Internetu.

Podczas gdy narzędzia, których używamy, stosowana przez nas terminologia i cele, które chcemy osiągnąć, nieustannie się zmieniają, podstawowe umiejętności są uniwersalne i trwałe, dzięki czemu nie tylko przetrwasz w branży, ale też będziesz się w niej rozwijać.

Umiejętności, o których piszemy poniżej, to cechy, których możesz się nauczyć i które pomogą Ci rozwijać się w 2021, 2022 roku i później.

1. Podejmowanie decyzji

Życie to ciągłe podejmowanie decyzji, zaczynając od porannego rytułału, decydujemy które skarpetki założyć, co zjeść na śniadanie itd. Każdy z nas ma ograniczoną ilość energii do podejmowania decyzji w ciągu dnia – im więcej decyzji podejmiesz, tym szybciej dotrzesz jednak do celu.

Wiele ludzi, jednak marnuje energię na zastanawianie się nad nawet błahymi sprawami, co utrudnia im życie prywatne jak i zawodowe.

Najważniejsze, by trzymać się podjętej decyzji, a gdy coś pójdzie nie tak, mieć siły, by naprawić błąd. Ci, którzy długo zastanawiają się nad poszczególnymi kwestiami, zwyczajowo tracą czas, pieniądze, a gdy coś się zawali, nie mają już siły, by to naprawić i poddają się. W naszej branży jest to zawodowa porażka.

2. Trzymaj się swoich zasad, jednak nie rezygnuj z innowacji

Trendy w projektowaniu zmieniają się co jakiś czas, dlatego warto czasami odkurzyć sobie podstawy. Od teorii kolorów po typografię, interfejs użytkownika i układ, te podstawowe umiejętności są nie tylko przydatne w praktyce projektowej, ale także pomagają myśleć o projektowaniu na wyższym poziomie.

Zbyt często projektanci nie dostrzegają możliwości, które otwiera im przed sobą świat, skupiając się na projekcie i powtarzanych rozwiązaniach zamiast na szerszej perspektywie. Szerszy obraz nie oznacza twojego portfolio; oznacza całą historię, kulturę i kontekst projektowania, który przecież mamy na wyciągnięcie ręki w sieci.

Podstawy projektowania nie są jednak uniwersalne. Mogą się różnić w zależności od realizowanego projektu.. Na przykład, czy powinieneś sparować skrypt z typografią? Twoja odpowiedź prawdopodobnie brzmi: „to zależy”, ponieważ jesteś otwarty na nowe rozwiązania; moja odpowiedź może brzmieć „nie”, ponieważ dla mnie to podstawa projektowania.

Dlatego też, najważniejsze, by nasze decyzje dotyczące projektowania były przemyślane, oparte zarówno o nasze doświadczenia jak i wiedzę, która jest szeroko dostępna w Internecie.

3. Ciągle udoskonalaj HTML, CSS, JS

Świętą trójcą w projektowaniu stron internetowych jest HTML, CSS i JavaScript. Dowiedz się, czym one są i czym się zajmują.

Musisz je zrozumieć na tyle dobrze, aby przeprowadzić inteligentną rozmowę na ich temat na poziomie rozmówek. Właściwie nie musisz wiedzieć, jak je kodować – chociaż tak naprawdę nigdy nie spotkałem kogoś, kto wiedziałby wystarczająco dużo o tych językach, potrafiąc merytorycznie o nich rozmawiać, a nie potrafiąc zakodować od zera prostych stron www.

Nie mówię o frameworkach, bibliotekach czy najnowszych narzędziach do budowania. Te rzeczy to tylko makra dla programistów. Mówię o zrozumieniu elementów składowych witryny, więc jeśli ktoś zapyta Cię, czy naprawdę potrzebujesz logo firmy w stopce witryny, możesz odpowiedzieć i poprzeć swoją odpowiedź faktami.

4. Prosta prezentacja

Bez względu na to, w jakiej dziedzinie projektowania się znajdujesz, będziesz musiał przedstawić swoje pomysły komuś, kto nie posiada wiedzy specjalistycznej. Niezależnie od tego, czy wyjaśniasz klientowi podstawy, czy też wyjaśniasz koledze, w jaki sposób podejmujesz decyzje, przedstawienie swoich pomysłów jest po prostu najlepszym sposobem, aby zostać wysłuchanym.

Często przekonująca prezentacja opiera się na podejściu „mniej znaczy więcej”. Tak jak projekt jest skończony po usunięciu wszystkiego, co niepotrzebne, tak też podkreślenie najważniejszych kwestii jest najskuteczniejsze, gdy wykluczysz zbędne szczegóły.

Często przydaje się metafora, zwłaszcza jeśli masz przelotną wiedzę na temat obszaru specjalizacji danej osoby, ponieważ przekłada ona Twoją koncepcję na format, który dana osoba rozumie i z którym czuje się komfortowo.

„Powinniśmy… ponieważ poprawi to [zysk | konwersję | popularność] o około…%” jest często najbardziej pożądanym językiem. Jeśli osoba, której sprzedajesz swój pomysł, potrzebuje więcej szczegółów – a prawdopodobnie nie musi znać szczegółów, to właśnie po to cię ma – może zapytać o wszystko.

5. Strategiczne SEO

SEO (Search Engine Optimization, dla kilku ludzi na świecie, którzy nie wiedzą, co oznacza ten skrót ;)) to rozległa dziedzina z wieloma poddziałami.

Istnieje wiele gałęzi SEO, które witryna musi wziąć pod uwagę. Techniczne SEO to coś, co robią programiści; jeśli nie jesteś programistą, możesz to zignorować. SEO treści to rzecz, którą zajmują się marketerzy; jeśli nie jesteś marketerem, możesz to zignorować. Strategiczne pozycjonowanie to widok makro planów witryny; każdy w każdym projekcie powinien rozumieć strategiczne SEO.

Strategiczne SEO obejmuje takie tematy, jak strony docelowe, witryny jednostronicowe, czy blog. Jest niezbędny, gdy na przykład wykorzystuje się media społecznościowe. Strategiczne SEO zasila wszystkie inne gałęzie SEO. Jest tak fundamentalny, że informuje o najwcześniejszych decyzjach dotyczących danego miejsca. Jeśli chcesz zrobić coś więcej niż tylko zrealizować ładny i estetyczny projekt, dowiedz się więcej o strategicznym SEO.

6. Drugi język

Prawdopodobnie zauważyłeś już, że internet wykracza poza granice twojego miasta i kraju. To globalna siła, co oznacza miliardy ludzi, którzy nie mówią tym samym językiem.

Jeśli nie jesteś native speakerem języka angielskiego, nie musisz się zastanawiać, czy nauczyć się trochę angielskiego. Nie musisz być biegły; z pewnością nie musisz być poetycki, ale zdecydowana większość dokumentacji, GUI, postów na blogach, forach, konferencjach i samej sieci WWW jest w języku angielskim, a kod tłumaczeniowy prowadzi tylko do tego momentu.

Jeśli jesteś rodzimym użytkownikiem języka angielskiego, naucz się czegoś odpowiedniego dla swojego regionu lub branży, w której się specjalizujesz. Nie ma znaczenia, czego się uczysz; opanowanie języka i kultury czyni cię bardziej wszechstronnym człowiekiem. Pod warunkiem, że nie wybierzesz czegoś niejasnego, otwierasz się na miliony, a nawet miliardy użytkowników, których wcześniej traciłeś.

7. Mów czasami„Nie”

Nie ma znaczenia, czy jesteś wolnym strzelcem w domowym zaciszu, czy doświadczonym projektantem, który ma cele do spełnienia; każdy musi powiedzieć czasami „nie”.

Istnieje obawa, że ​​jeśli odrzucimy projekt lub prośbę o pomoc, nie zostaniemy o to zapytani następnym razem; w końcu zostaniemy pominięci we wszystkich projektach i zostaniemy z niczym.

Problem w tym, że doba ma „tylko” 24 godziny i na razie nie wygląda na to, by miało być inaczej. Jeśli robimy za dużo, w końcu robimy to źle, więc muszą istnieć ograniczenia. Za każdym razem, gdy mówisz „tak”, zwiększasz szanse, że będziesz musiał powiedzieć „nie”, przy kolejnej okazji, która może być dla Ciebie wielką szansą.

Z całą pewnością odmawiaj z wdziękiem. Zrób to grzecznie. Bądź miły. Zaproponuj skierowanie klienta w inne miejsce. Ale lepiej powiedzieć „nie”, niż powiedzieć „nie” perfekcyjnemu projektowi, ponieważ nie będziesz w stanie „ogarnąć” tak wielu rzeczy naraz.

Przeczytaj także

Krok po kroku do doskonałego SEO na stronie
Na co zwrócić uwagę tworząc stronę wizytówkę dla swojej firmy?
Core Update Light – marcowa aktualizacja Google bez oficjalnego potwierdzenia?
10 najpopularniejszych języków programowania
8 trendów w SEO i pozycjonowaniu, które będą królować w 2021 roku
5 największych wyzwań stawianych przy realizacji stron internetowych
Dziś Dzień Singla! 8 najlepszych aplikacji randkowych w 2023 roku
Praca zdalna – przydatne narzędzia w trakcie pandemii
Nowe wskazówki w Mapach Google. Pokażą Ci „najczystszą trasę”
Plusy i minusy posiadania strony na WordPress
Jak zaprojektować stronę internetową MVP?
5 powodów, dla których nie warto używać Wix.com dla swojej strony internetowej

POPROŚ O WYCENĘ