i

t

a

g

e

n

c

j

a

Co będzie zawarte w kolejnej aktualizacji Ethereum?

image source - https://pixabay.com/photos/cryptocurrency-money-ethereum-3424785/

Fuzja Ethereum była ważnym momentem w planie działania. Ale co będzie związane z przyszłymi aktualizacjami? Czytaj.

image source - https://pixabay.com/photos/cryptocurrency-money-ethereum-3424785/
image source – https://pixabay.com/photos/cryptocurrency-money-ethereum-3424785/

 

W połowie września została wprowadzona aktualizacja The Merge, jedna z najbardziej znaczących i kluczowych aktualizacji Ethereum. Był to niezwykle istotny moment, oznaczający przejście od archaicznego, pochłaniającego energię systemu, jakim jest proof of work, do bardziej zrównoważonej i usprawnionej alternatywy, jaką jest proof of stake. Ale to nie jedyna aktualizacja, która ma wynieść Ethereum na szczyt. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

The Merge

Pomimo sukcesu The Merge, który zebrał pochwały zarówno fanów, krytyków, jak i osób z branży, temat aktualizacji nie był wolny od wątpliwości. W rzeczywistości tyle samo, co wierzących, było niewiernych Tomaszów, co mogło wpłynąć na Ethereum kurs w tygodniach poprzedzających wydarzenie. Wielu wątpiło w zdolność Ethereum do przeprowadzenia tej operacji. Ale ta się udała. I bardzo dobrze, ponieważ The Merge wyznaczył ścieżkę dla innych aktualizacji, zaprojektowanych w celu zwiększenia wartości Ethereum i przybliżenia go do osiągnięcia jeszcze istotniejszego i większego celu.

14 października Fundacja Ethereum ogłosiła listę aktualizacji, których należy się spodziewać w następnym cyklu aktualizacji, określanymjako „Shanghai”. Aktualizacja ta ma mieć miejsce  do września 2023 roku. Istnieją jednak pewne wątpliwości, czy zespół deweloperski będzie w stanie dotrzymać terminu każdego z nadchodzących etapów. Obecnie istnieje siedem planów aktualizacji, ale prawdopodobnie deweloperzy będą realizować tylko te, które wydają się ważniejsze i bardziej wykonalne.

Przyszłe modernizacje

W przyszłości planowane są jeszcze cztery aktualizacje, każda o nazwie równie ciekawej, co jej poprzedniczka. Vitalik Buterin, założyciel Ethereum, ujawnił, że każda aktualizacja ma na celu zwiększenie konkurencyjności, mocy i solidności sieci. W związku z tym, gdy wszystkie fazy aktualizacji zostaną pomyślnie wdrożone, Ethereum będzie w stanie przetwarzać 100 000 transakcji w każdej sekundzie, co jest o wiele lepsze niż skromne 15-20 transakcji, które obsługuje obecnie. Tym samym możliwa stanie się redukcja  wysokich opłat i zatorów sieciowych.

The Purge

Aktualizacja The Purge ma na celu drastyczne zmniejszenie zapotrzebowania na miejsce do przechowywania ETH na dyskach twardych. Pozwoli ona na odejście od wykorzystania węzłów doprzechowywania historii Ethereum, uwalniając tym samym bardzo potrzebną przestrzeń, a więc rozwiąże problem, który dręczy deweloperów od lat.

Z czasem ta aktualizacja uprości protokół Ethereum, aż stanie się on lekki i zwinny oraz łatwy do przechowywania na dyskach twardych.

The Surge

Chociaż głównym celem The Merge było zmniejszenie ilości energii zużywanej przez Ethereum – co udało się w 99,5% – The Surge, która jest drugą aktualizacją w kolejce, prawdopodobnie przyniesie bardzo potrzebną funkcję znaną jako sharding.

Sharding polega na rozbijaniu sieci blockchain na mniejsze elementy zwane „shardami”. Robiąc to, sieć staje się bardziej skalowalna, dzięki czemu transakcje są łatwiejsze i szybsze.

The Verge

Podobnie jak The Purge, The Verge ma na celu znaczne zmniejszenie tego, jak bardzo sieć polega na węzłach do przechowywania danych i historii transakcji. Ta aktualizacja ma wprowadzić funkcję znaną jako „verkle trees,” która jest bardziej wydajna niż Merkle trees i tworzy mniejsze rozmiary dowodów dla większej elastyczności.

Ta aktualizacja pomoże również w optymalizacji pamięci masowej i zmniejszeniu rozmiaru węzłów. Ostatecznie przyczynić ma się również do skalowalności sieci, zwłaszcza że verkle trees usprawniają sposób pracy użytkowników jako walidatorów sieci, zmniejszając ilość danych, które muszą oni przechowywać na swoich komputerach.

The Splurge

The Splurge jest ostatecznym uaktualnieniem, które uzupełnia ogromną planowaną aktualizację Ethereum. Zawiera ono różne kluczowe usprawnienia i dodatki, które sprawiają, że sieć nadal będzie optymalnie funkcjonować po wdrożeniu pozostałych aktualizacji.

Po The Merge, sieć ma obsługiwać większe ilości danych, co wymaga większego bezpieczeństwa na wszystkich poziomach systemu. Dzięki wprowadzeniu drzew verkle, a także innych innowacyjnych aktualizacji zaplanowanych dla każdego z elementów cyklu aktualizacji, protokół powinien być w stanie poradzić sobie ze zdecydowanie większymi ilościami napływających danych.

Przeczytaj także

Najlepsze wtyczki do WordPressa – Luty 2021
Najlepsze alternatywy dla WordPressa
Jak zwiększyć autorytet swojej domeny dzięki SEO (Domain Authority)?
5 kroków, by Twoja strona była mobile friendly. Jak stworzyć responsywną stronę www?
Przyszłość e-commerce: jakie nowe technologie zmieniają rynek?
Doświadczenie najlepszym nauczycielem w tworzeniu stron www
Jaka przyszłość czeka bukmacherów?
TOP 10 trendów w projektowaniu stron internetowych, które zauważyliśmy w 2020 roku
30 świetnych przykładów zastosowania CSS do tworzenia ciekawych animacji na Twojej stronie www
Kiedy stosować Bootstrapa? Wady i zalety tego rozwiązania
Jak ustrzec się przed atakiem na naszą stronę internetową w WordPressie?
#PoznajKlienta: Serwis automatyki

POPROŚ O WYCENĘ