i

t

a

g

e

n

c

j

a

Czy warto zainwestować w swój serwer sieciowy?

Czy warto inwestować we własny serwer?

Rozejrzyj się po swoim biurze. Czy w sieci jest więcej niż cztery lub pięć komputerów? Jeśli tak, w jaki sposób zarządzasz tymi komputerami, aby zapewnić bezpieczeństwo danych Twojej firmy?

Rozwijające się firmy często dodają stacje robocze, aby pomieścić nowych pracowników lub zwiększyć ich efektywność. Niestety czasami zapominają wziąć pod uwagę konfigurację sieci, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo i niezawodność systemu. Połączenie w sieć stacji roboczych w konfiguracji peer-to-peer może działać z kilkoma komputerami, ale gdy masz już pół tuzina i więcej, możesz mieć problemy z tworzeniem kopii zapasowych i zabezpieczaniem każdego pojedynczego komputera. Jeśli ta sytuacja brzmi znajomo, być może nadszedł czas, aby rozważyć inwestycję w serwer sieciowy.

Rola serwera

Serwer to maszyna zaprojektowana do przechowywania, zarządzania i dostarczania danych do stacji roboczych w Twojej sieci. Serwery są zazwyczaj wydajniejsze niż przeciętne stacje robocze i oferują nadmiarowe dyski twarde oraz komponenty z możliwością wymiany podczas pracy. Chociaż zwykły komputer może służyć jako serwer sieciowy, może nie oferować takiej skalowalności i bezpieczeństwa, jakie zapewnia serwer.

Scentralizowana pamięć masowa

Inwestowanie w serwer jest czasami drogie, ale istnieje kilka ważnych powodów, aby przełączyć sieć na konfigurację „klient/serwer”. Przede wszystkim serwery sieciowe oferują ulepszone funkcje bezpieczeństwa. Możesz zarządzać i definiować prawa dostępu do swoich danych z centralnego miejsca, zamiast rozprowadzania plików w sieci. Możesz nie chcieć, aby Twój zespół sprzedaży miał dostęp do plików z Twojego działu księgowości, na przykład, możesz ustawić hasła, które określą, kto może wyświetlać dane pliki.

Scentralizowana pamięć masowa umożliwia również zaplanowane tworzenie kopii zapasowych na jednym komputerze; nie musisz polegać na osobach wykonujących regularne kopie zapasowe na swoich komputerach. Obecnie istnieje szereg opcji tworzenia kopii zapasowych dla małych firm, w tym tradycyjne kopie zapasowe na taśmie magnetycznej, urządzenia sieciowej pamięci masowej (NAS) i usługi zdalnego tworzenia kopii zapasowych.

Pierwsza linia obrony przed wirusami

Przypadki wirusów, robaków i spamu również stanowią jedne z największych zagrożeń dla Twojej sieci. Gdy wszystkie komputery są połączone w sieć, istnieje ryzyko, że cała zostanie zainfekowana uszkodzonym plikiem z jednego komputera. W konfiguracji klient/serwer można monitorować ochronę przed wirusami i robakami na komputerze centralnym, zapewniając w ten sposób aktualność oprogramowania zabezpieczającego.

Ponadto istnieje wiele różnych programów, które umożliwiają administratorom sieci wdrażanie skanowania antywirusowego i środków bezpieczeństwa na każdym komputerze w sieci z jednego centralnego serwera. W ten sposób możesz skrócić czas potrzebny na ochronę wszystkich swoich maszyn.

Zwiększone bezpieczeństwo, niezawodność

Dodatkowe zabezpieczenia i niezawodność są również wbudowane w sprzęt. Serwery są zaprojektowane do działania nawet w przypadku awarii sprzętu lub zasilania, ponieważ wykorzystują nadmiarowe dyski i zasilacze. Porównaj to z siecią p-to-p, w której informacje przechowywane na komputerze mogą zostać utracone, jeśli komputer ulegnie awarii, a zobaczysz oczywistą przewagę serwerów sieciowych.

Serwery zawierają również komponenty, które można wymieniać podczas pracy. Są to komponenty sprzętowe, które w przypadku awarii można usunąć i wymienić, gdy serwer nadal działa. Wyłączenie komputera tylko w celu naprawy podzespołu może spowodować utratę wydajności, dlatego jest to cenna funkcja.

Ponownie, nie masz tej opcji w konfiguracji p-to-p — jeśli maszyna działa nieprawidłowo, należy ją wyłączyć w celu naprawy, a dane na tej maszynie będą niedostępne, dopóki nie zostaną naprawione.

Inwestowanie w serwer sieciowy ma wiele zalet, a ceny znacznie spadły w ostatnich latach. Jeśli masz trudności z zarządzaniem siecią biznesową, warto przemyśleć swoją strategię i zdecydować się na własny serwer.

Przeczytaj także

30 świetnych przykładów zastosowania CSS do tworzenia ciekawych animacji na Twojej stronie www
Tylko jeden nagłówek H1 na stronie? Niekoniecznie!
Kiedy stosować Bootstrapa? Wady i zalety tego rozwiązania
7 najlepszych przeglądarek dla programistów w 2022 roku
8 powodów, dla których twoja strona www ładuje się wolno + jak to naprawić?
Czas na Pythona! Poradnik jak przygotować prosty projekt w Pythonie – krok po kroku
Na co zwrócić uwagę tworząc stronę wizytówkę dla swojej firmy?
Nowe wskazówki w Mapach Google. Pokażą Ci „najczystszą trasę”
Porady, jak sprawić, by Twoja strona kontaktu konwertowała
Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoją firmę przed atakami hakerów i jakie narzędzia warto zastosować?
Najlepsze alternatywy dla WordPressa
12 najlepszych motywów do WordPressa na 2021 rok + efektowne zastosowania

POPROŚ O WYCENĘ